Z szaleństwem Ci do twarzy

Deadpool

Deadpool – choć w ostatnim czasie trudno było nie usłyszeć o przygodach sympatycznego i morderczego schizofrenika, znaczna większość osób nie miała wcześniej do czynienia z tak nietypowym super bohaterem. Na szczęście jednak okazało się, że ziarno szaleństwa trafiło na bardzo podatny grunt i ludzie na całym świecie szturmem ruszyli do kin. Wśród nich znalazłem się również ja i nie zawiodłem się!

Świat amerykańskich komiksów podzielony jest na dwa główne obozy – DC i Marvel. Pierwsze skrzypce w DC należą do takich sław jak Batman, Superman czy cała ekipa z Ligi Sprawiedliwych. Marvel natomiast uraczył nas niezapomnianymi kreacjami Spidermana, Kapitana Ameryki i Avengersów oraz oczywiście X-menów. To właśnie mutanci mają największy wpływ na nasza nową gwiazdę komiksowej sceny, gdyż pośrednio odpowiadają za jego stworzenie (projekt broni X), a dwójka z nich – Colossus i Nagasonic Teenage Warhead towarzyszy mu również w jego własnym filmie. Czy trzeba mieć jakiekolwiek pojęcie o rozbudowanych uniwersach i dziesiątkach bohaterów stworzonych na przestrzeni wielu lat? Na szczęście nie, choć garść podstawowych informacji na pewno nie zaszkodzi. Z samym Deadpoolem kinomaniacy mogli mieć do czynienia już w 2009 roku przy okazji filmu „X-men geneza: Wolverine”, jednak w najmniejszym stopniu nie wykorzystano tam ani charakteru, ani potencjału postaci.

1

Crime’s the disease, meet the cure. Okay, not the cure, but more like a topical ointment to reduce the swelling and itch. Hi, Tom!

Kim jest więc Wade Wilson aka Deadpool? Jego biografia pełna jest różnych wersji zdarzeń i sprzeczności – po postać sięgało wielu twórców doprawiając kolejne motywy lub kończąc dotychczasowe. Pewnym jest natomiast, że jest byłym żołnierzem sił specjalnych i najemnikiem (gadatliwym). W samym filmie został przedstawiony jako facet do wynajęcia rozwiązujący lokalne problemy. Gdy wydaje się, że jego życie zaczyna nabierać sensu i mógłby związać się z poznaną wcześniej Vanessą, okazuje się, że Wade jest ciężko chory na raka i nie pozostało mu wiele dni. Trapiony poczuciem beznadziei i nie chcąc niszczyć życia kobiecie, którą kocha, postawia skorzystać z propozycji tajemniczej organizacji, która twierdzi, że może go wyleczyć. Jak zwykle w takich przypadkach bywa, nie ma nic za darmo – ceną za życie i nadzwyczajne zdolności miała być perspektywa zastania niewolnikiem i bronią dla tego, kto zapłaci najwięcej. Po serii zabiegów przypominających tortury, wyleczony, obdarzony mocą regeneracji i jednocześnie potwornie zdeformowany Wade ucieka z rąk oprawców, próbuje odnaleźć się w nowym świecie i wreszcie zemścić się za doznane krzywdy.

2

You’re right. Cancer’s only in my liver, lungs, prostate, and brain. All things I can live without.

Tak mogłoby zaczynać się wiele wtórnych komiksowych historii, jednak zmiany fizyczne, które dotknęły przyszłego Deadpoola nie są jedynymi efektami przemiany. Przede wszystkim (co jest tłumaczone na różne sposoby) już wcześniej niezbyt stabilny emocjonalnie Wade staje się schizofrenikiem w pełnej krasie. W innych mediach często prowadzi dialogi ze swoimi dwoma wewnętrznymi głosami, bez jakiejkolwiek powagi odnosi się do zabijania (bardzo wymyślnego), rzuca niewybrednymi żartami w najmniej oczekiwanych sytuacjach i tym podobne. No i chyba najważniejsze – zdaje sobie sprawę z faktu, że jest tylko fikcyjną postacią i z absolutnym mistrzostwem burzy tzw. „4 ścianę” zwracając się bezpośrednio do widza. Trudno jest przekazać w tekście wszystkie niuanse i smaczki jego zachowania, ale możecie być pewni, że nasz nowy antybohater dostarczy Wam masę świetnej zabawy.

3

You look like Freddy Krueger face-fucked a topographical map of Utah.

Film od strony technicznej jest nieco uboższym bratem blockbusterowych hitów z ostatnich lat. Nie ma tutaj tylu spektakularnych pojedynków i mnóstwa bohaterów z epickimi super mocami. Nie spodziewajcie się wymyślnych krajobrazów czy technologii. Zamiast tego mamy zwykłe miasto pełne szumowin, kilka świetnie wykreowanych postaci drugoplanowych oraz masę absurdalnego humoru. Według pozyskanych informacji, obraz nakręcono  jedynie w 48 dni, a budżet to tylko ułamek ostatnich Avengersów. To właśnie dobitny przykład na to, że wielkie pieniądze i nazwiska nie są najważniejsze i można stworzyć naprawdę udaną produkcję bazując przede wszystkim na świetnym pomyśle.

Just promise me you’ll do right by me, so I can do right by someone else. And don’t make the suit green. Or animated!

Na szczególną pochwałę zasługuje gra aktorów, którzy znakomicie sprawdzili się w powierzonych im rolach. Prym wiedzie tutaj Ryan Reynolds, który brawurowo odegrał rolę sympatycznego psychopaty ze wszystkimi jej nietypowymi elementami. Chociaż przez większość czasu Deadpool biega w swoim charakterystycznym kostiumie, zarówno wypowiadane przez niego kwestie, jak i sam sposób bycia świetnie pasują do komiksowego oryginału. Również postacie wspierające dostarczyły mi masę śmiechu ze ślepą staruszką – fanką kokainy i mebli IKEA oraz hinduskim taksówkarzem na czele. Widać, że wszyscy aktorzy mieli masę zabawy w swoich kreacjach, co przełożyło się na doskonały końcowy efekt.

4

I’m touching myself tonight.

Czy „Deadpool” jest filmem ambitnym i dobrym? Nie – nigdy nie miał być. Czy podobał mi się i mogę go polecić z czystym sumieniem? Zdecydowanie tak – to nowatorskie podejście do na co dzień strasznie pompatycznego świata herosów pozwala nabrać odpowiedniego dystansu do innych przygód super bohaterów. Jeżeli szukacie tytułu, który dostarczy dużo śmiechu i pozwoli przyjemnie spędzić czas np. przy okazji Walentynek – ten będzie jak znalazł.

Grzegorz Świerniak

Moja ocena:

4,5

Na koniec zaś bonus, czyli w pełni animowany teaser “Deadpoola”, który miał wybadać nastroje i potencjał widzów przed powstaniem filmu. Biorąc pod uwagę efekty – świetna robota!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>