Monthly Archives: March 2015

Być jak Dorota Masłowska

nie

W najnowszej publikacji Agnieszki Drotkiewicz (nazwanej, bardzo słusznie, przez Justynę Sobolewską „powiastką” najprawdopodobniej z racji swej niewielkiej objętości, choć owy silnie pejoratywny wydźwięk nadawałby się tak samo do podkreślenia jej wątpliwej jakości) wyraźnie pobrzmiewają echa noweli „Teraz” – równie zgrabnej gabarytowo, jednak zdecydowanie bardziej udanej poprzedniczki.

Continue reading

Zapomniany kompozytor PRL – Jerzy Matuszkiewicz

1

Wszyscy pamiętamy takie kultowe polskie seriale jak: Alternatywy 4, Czterdziestolatek, Janosik, Stawka większa niż życie. Równie dobrze znamy stare filmy: Jak rozpętałem drugą wojnę światową, Nie lubię poniedziałku, Poszukiwany, poszukiwana. Niewątpliwym atutem tych produkcji jest unikalna muzyka, często optymistyczna, sielankowa, wprowadzająca przyjazną atmosferę. Każdemu się podoba, lecz nikt nie jest w stanie wymienić autora tychże ścieżek dźwiękowych. Cóż za okrutny paradoks!

  Continue reading

NEWS: „EXPOzycja: Fantastyczne Oblężenie Zamku” – czyli nowe wydarzenie kulturalne w Poznaniu!

1

Inicjatywa poznańskiego Klubu Fantastyki Druga Era, skierowana jest przede wszystkim do miłośników gier, jednak każdy znajdzie podczas tej imprezy coś, co pochłonie go bez reszty. EXPOzycja już w tę niedzielę – 22.03 – w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

Poniżej kilka słów zachęty i program od organizatorów:

Fantaści. Przyjaciele. Poznaniacy. Okołopoznaniacy. Wielkopolanie. Ziemianie. Miłośnicy planszówek, karcianek, bitewniaków, RPGów, LANów, LARPów i innych skrótowców. Mamy coś w sam raz dla Was!

EXPOzycja: Fantastyczne Oblężenie Zamku – nowe wydarzenie na poznańskiej scenie organizowane przez nas dla Was. Przez geeków dla geeków. Nie mamy ambicji zmieniania porządku wszechrzeczy. Mamy ambicję, „żeby było fajnie”. Bez spiny, na luzie. Nie mamy ambicji iść w kierunku konwentu (od tego mamy Pyrkon :D), mikrokonwentu, pseudokonwentu. Mamy ambicję pograć z wami w gry. Dużo, dużo gier (rzeczone planszówki, bitewniaki, RPGi, LARPy, gry na PC i gry konsolowe). Poczytać i podyskutować o komiksach. Obejrzeć kilka krótkometrażówek, pełnometrażówek, fanowskich klipów, wielkie konferencje zza wielkiej wody. Wspólnie kibicować zmaganiom esportowców. Mamy ambicję dać Wam przestrzeń do zaprezentowania tego co Wy chcielibyście zaprezentować innym. Pograć w gry, w które Wy chcecie pograć. Dać Wam sposobność, pretekst, do spotkania się ze znajomymi nieco bliższymi i nieco dalszymi z którymi macie wspólną pasję i wspólne zainteresowania. Dać Wam jeden dzień w miesiącu w którym wiecie, że będziecie mogli sympatycznie spędzić czas, robiąc coś co szczerze sprawia Wam przyjemność.

Dajemy Wam EXPOzycję :)

Program pierwszej historycznej EXPOzycji:

13:00 – 19:00 [Sala Kominkowa] – Strefa Planszówkowa (bogata biblioteczka planszówek, wsparcie i dla zupełnych początkujących)

13:00 – 19:00 [hol sali kominkowej] – Strefa Komiksu Biblioteki UAM (niezwykle bogata oferta, wygodne pufy :P) jeżeli zgłosicie to z wyprzedzeniem (do 20.03), możecie zamówić dowolną pozycję z:http://press.amu.edu.pl/bu/Komiksy_Biblioteki_Uniwersyteckiej.xlsx

13:00 – 17:00 [Sala „Beczka”] – LARP „Wikingowie, Zjednoczenie Norwegii” (zapisy na: https://www.facebook.com/events/1558793761057043/

14:00 – do oporu [Sala Kominkowa] Turniej Hearthstone’a „DE Masters” (zapisy na: https://www.facebook.com/events/867110733340675/

W Sali Kominkowej zapewnimy również przestrzeń dla osób planujących rozstawić bitewniaki (zapotrzebowanie w tym zakresie prosimy zgłaszać do 21.03).

NEWS: „Historie alternatywne” znów w Muzeum Powstania Warszawskiego

1

Dwaj pisarze – Jacek Komuda i Tomasz Kołodziejczak oraz historyk, profesor Andrzej Karpiński poprowadzą spotkanie, którego mottem przewodnim będzie: co by było gdyby… Polska pokonała Rosję! Oczywiście nie w tym momencie, tylko jakieś czterysta lat temu.

Dyskusja odbędzie się w środę, 18 marca, o godzinie 18:00 w Muzeum Powstania Warszawskiego. Dla tych, którzy z różnych powodów (geografia, czas…) nie będą mogli wziąć udziału w spotkaniu, Radiowa Dwójka organizuje retransmisję, zaplanowaną na sobotę, 21 marca o godzinie 12:00.

Czy Polska mogłaby skutecznie pokonać Rosję? Nie dziś, ale w XVII wieku.

Awanturnicze wyprawy na Moskwę i zuchwałe plany Dymitra Samozwańca opisuje w swoich książkach Jacek Komuda – gość najbliższego spotkania z cyklu „Historie alternatywne”.

O polskich szansach zdobycia Kremla i sarmackiej fantazji porozmawiamy również z pisarzem Tomaszem Kołodziejczakiem i historykiem profesorem Andrzejem Karpińskim.

Do udziału w dyskusji zapraszamy też państwa.


Dominik Marcinkowski

Po zmierzchu

1

Kino fińskie to kiepski towar eksportowy. Wszędzie pijacy, narkomani, drobni złodzieje, zbiry, aktorki porno i męskie dziwki. Mogłoby się wydawać, że każda kinematografia może „pochwalić się” takimi charakterami. Nigdzie jednak dramaty społeczne nie są wałkowane z takim namaszczeniem. I dobrze, bo nie wszystkim to wychodzi.

Continue reading

Ogłoszono nominacje do nagrody im. Brama Stokera

br
Wyróżnienie to przyznawane jest od 1987 roku przez Horror Writers Association, tylko i wyłącznie w dziedzinie literatury grozy. Patronem został autor powieści „Drakula” – irlandzki pisarz Bram Stoker. Nagrody zostaną wręczone 9 maja podczas World Horror Convention w Atlancie.

Continue reading

My Słowianie

1

Nie mam wykształcenia muzycznego i wątpliwą jest moja umiejętność fachowego pisania o dźwiękach i instrumentach. Nie jestem ani teoretykiem ani też praktykiem, nad czym zresztą ubolewam szczególnie. Mam jednak nadzieję, że fakt, iż Niebiosa nie dały mi głosu ani talentu do poskromnienia jakiegokolwiek instrumentu, nie wyklucza mnie z goszczenia w tej przestrzeni i – z perspektywy co najwyżej wrażliwego laika – ale jednak wolno mi o muzyce mówić. Continue reading