Monthly Archives: December 2014

Historia w kratkę, czyli ile może Tolkien

dud

 

Adam Sznabel – dudziarz, dyplomowany archeolog, członek kapeli Strays (czyli Włóczykije) grającej muzykę irlandzką i celtycki folk, miłośnik historii i kultury celtyckiej, tancerz tańców irlandzkich i bretońskich, pasjonat celtyckich języków, głównie irlandzkiego, gra też na gitarze;
człowiek nad wyraz spokojny i stoicki, pochodzi z Grzeboszowic, liczy sobie 24 wiosny; nie lubi jabłek i kotów, przepada za czerwonymi żelkami.

Continue reading

Dehumanizacja jako proces…

d

Otwarcie wystawy pt. “Dehumanizacja” Żanety Wojtali miało miejsce 7 listopada, w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. To niezwykłe wydarzenie na długo zapadło w pamięć odwiedzającym.

Continue reading

Wędrujące oko poetki

1

Czytając najnowszy tomik poezji Krystyny Dąbrowskiej, zeszłorocznej laureatki Nagrody Kościelskich i wespół z Łukaszem Jaroszem inauguracyjnej edycji Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej, aż chciałoby się zakrzyknąć: nihil novi! I nie byłby to (broń boże!) okrzyk niezadowolenia. Sęk bowiem w tym, że utworom zgromadzonym w „Czasie i przesłonie” rewolucji i eksperymentów nie potrzeba, bo Dąbrowska ponownie wspina się na poetyckie wyżyny.

Continue reading

Łabędzi śpiew legend rocka

1

Niezmiernie zasłużona dla muzyki, uznawana przez wielu za jedną z najważniejszych, grupa Pink Floyd, opublikowała pożegnalny album, zatytułowany  “The Endless River”. Po dwudziestu latach od ostatniego krążka zespołu “The Division Bell” brytyjska formacja uraczyła odbiorców swoim najnowszym dziełem. “The Endless River” stanowi epilog długiej i wielorakiej powieści o nazwie Pink Floyd.

Continue reading

Antyczny potwór powraca

1

Postęp technologiczny oraz ludzka ciekawość sprawiły, że zapomnieliśmy, jaką władzę ma środowisko naturalne. Kiedy zostają złamane prawa ekologii Matka Natura przywraca ją na swój własny sposób.

Continue reading

Ready… Steady… Go!

1

Coraz częściej mówi się o modzie na bieganie. Poznań nie jest od niej wolny, co widać nie tylko po ilości biegaczy na Cytadeli, nad Maltą czy w innych częściach miasta, ale także po częstotliwości różnego rodzaju maratonów. Nie jest to na pewno moda szkodliwa ani też – jak się czasem słyszy – jakiś snobizm, choć jak to zwykle z trendami bywa – zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie próbował na nich zarobić czy np. zawęzić zainteresowane grono przez wprowadzanie pozornych udogodnień (patrz: pomysł Karty Biegacza). Co powiecie jednak na inny maraton? Continue reading

Czytajmy Myśliwskiego!

1

Wielu czytelników boi się sięgnąć po polską literaturę, a tym bardziej taką, która wywodzi się ze źródeł chłopskiego doświadczenia i chłopskiej mowy. Często uważamy, że polska poważna literatura jest ‘ciężka’ i nudna. Wiesław Myśliwski jest twórcą, który przywraca wiarę i sens polskiej literatury. Continue reading

Kryzys w Kościele Katolickim? Bóg jeden wie

Od paru lat mówi się o kryzysie w Kościele Katolickim. Czy to prawda? Czy może internetowe wywody gimnazjalistów wyolbrzymiają problem? Jedno jest pewne: w instytucji tak ważnej jak Kościół dzieje się coś złego i nie można przejść wobec tego obojętnie.

Continue reading