Monthly Archives: July 2014

Sięgnijmy pamięcią: “Podziemny krąg”

fc

Nie mam pojęcia jaki zakład przegrał dystrybutor, ze musiał nadać “Fight Clubowi” tak fatalny tytuł, ale przegrał z kretesem. Nie mam zamiaru hołdować jego chorej fantazji, zostanę przy tytule nadanym przez reżysera – Davida Finchera, który uszanował tytuł powieści rozchwytywanego do dziś Chucka Palahniuka, na której film jest oparty. Continue reading

Pakt z diabłem

pk

17. lutego 1935 roku w niemieckim magazynie „Kladderadatsch” opublikowany został rysunek pt. „Polowanie w Polsce”. Przedstawiał on Hermanna Göringa zasadzającego się w polskim lesie na wilka. Nad ówczesnym ministrem lotnictwa III Rzeszy przelatują dwa orły: czarny oraz biały. „Orły są pod ochroną, a my wybierzemy się na wilki” – głosił podpis.

Continue reading

Bogowie Metalu powracają!

jp

“Ostatni Mohikanie heavy metalu”. Tak o członkach Judas Priest zwykł mawiać ,,Książę Ciemności” Ozzy Osbourne. Mijają lata, dekady, a Rob Halford i spółka co jakiś czas obdarowują nas nowym materiałem. 17 album dowodzi nieśmiertelności grupy i heavy metalu. “Redeemer Of Souls” to dzieło rewelacyjne! 40 lat po debiucie zespół jest w wyśmienitej formie!

Continue reading

Maroko

1

Parę miesięcy temu, poznałam chłopca, urodzonego w RPA. Jego matka jest Włoszką, ojciec urodził się w Afryce, więc niezmiernie dziwił i bawił mnie widok jego skóry bledszej od mojej, naturalnie jaśniejszych włosów i niebieskich oczu. Jak się okazało ilość pigmentu w jego skórze była zaskoczeniem nie tylko dla mnie, Figlarz tez była w szoku, ale chyba nie jest ona najlepszym obiektem badań. Continue reading

Strach ma wielkie oczy

pd

Wiktoriański Londyn, powietrze aż drży od nadmiaru tajemnic i pytań pozostawionych bez odpowiedzi. To właśnie w tym miejscu, w tej duszącej atmosferze, spotykają się bohaterowie nowego serialu stacji Showtime – “Penny dreadful.

Continue reading

Cytrusowa wojna niczyja

ma

Rok 1992 to czas niezwykle udanych zbiorów kaukaskich mandarynek. Nie była to jedyna niespodzianka. W tym samym roku Abchazja i Gruzja toczyły między sobą spór o kaukaską ziemię. Spór krwawy i zaciekły, który z kolei obfitował w liczne ofiary.
Continue reading

Stress – prekursor polskiego hard rocka

st

W świecie polskiej muzyki rockowej istnieje niezbite przekonanie, iż pierwszym polskim zespołem hard rockowym była powstała w 1971 warszawska grupa Test. Nie jest to tak oczywiste. W tym samym roku w Poznaniu nastolatkowie: Henryk Tomczak, Mariusz Rybicki i Janusz Maślak zakładają zespół Stress. Continue reading

Radziecka awangarda

st

Andrzej Tarkowski, w roku 1979 wziął do ręki „Piknik na skraju drogi” – powieść braci Strugackich, rozłożył ją na części, wyrzucił wszystkie efektowne rzeczy nie z tego świata i prawie wszystkie inne szczegóły, pochwycił motyw i połączył to, co było niepołączone. W rezultacie zrobił film dla wymagającego i cierpliwego odbiorcy.
Continue reading

Jak potężna jest siła wyobraźni?

1

Widzieć, słyszeć, czuć, a przy tym wierzyć, że wszystko ma miejsce w ludzkim umyśle, to nic innego jak zamykać się w klatce z przekonaniem o najlepszym położeniu, jakie mogło się przytrafić. Czasem jednak drzwi klatki zostają otwarte…

Continue reading

Przekroczyć granice wyobraźni

wm

Zimą na ekranach naszych kin pojawiła się komedia w reżyserii Bena Stillera, który wcielił się również w rolę głównego bohatera. „Sekretne życie Waltera Mitty” jest remake’em filmu z 1947 roku o tym samym tytule, który z kolei powstał na podstawie opowiadania. To opowieść o niepoprawnym marzycielu, który pod wpływem niespodziewanych wydarzeń rzuca się w wir przygód, jakie z pewnością odmienią jego monotonne dotąd życie.

Continue reading

Granice samotności

lar

Ryan Gosling to aktor, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. W ostatnich latach, głównie za sprawą takich tytułów jak „Drive” czy „Idy marcowe”, często określano go mianem złotego dziecka Hollywood. Zdaje się, że nawet krytyka jego najnowszego filmu i jednocześnie reżyserskiego debiutu może co najwyżej przysporzyć mu popularności. Dziś przeniesiemy się na drugi, mniej znany biegun jego wrażliwości.

Continue reading