Monthly Archives: April 2014

Zabójstwo na planszy

cd

„Cluedo” to jedna z bardziej znanych gier planszowych. Mało kto wie, że została wymyślona już w 1947 roku przez notariusza, który po godzinach dorabiał jako klaun. Czy to w tym niecodziennym fakcie możemy doszukiwać się popularności tej gry?

Continue reading

Przepraszam, którędy do władzy?

1

Długo wahałem się, czy sięgnąć po tę książkę. Choć sam autor nie jest, delikatnie mówiąc, postacią z mojej bajki, bardzo chciałem zapoznać się z ludzkim wymiarem wydarzeń, dalekim od poprawności politycznej zionącej z paszczy medialnego smoka. Naiwność szybko sprowadziła mnie na ziemię.

Continue reading

Wampiryczny zawrót głowy

tk

Światło słoneczne jest dla wampirów zabójcze, czy tylko irytujące? Krzyż powoduje śmierć, a może tylko kryzys egzystencjalny? Co z czosnkiem i osinowymi kołkami? Odbiciem w lustrze? Ile filmów o wampirach, tyle też teorii i chociaż bardzo duża część z tych, które trafiły w ciągu ostatnich lat do kina pozostawia po seansie wyłącznie niesmak oraz chęć jak najszybszego wymazania ich z pamięci, to dzieło Jima Jarmuscha zdaje się nareszcie przełamywać złą passę.

Continue reading

Plażowiczka

pl

Był poniedziałek, 25 marca 2013 roku, tuż po piątej nad ranem, kiedy komisarz Tomasz Andrzejewski zjawił się na plaży w Sopocie. Termometr wskazywał kilka stopni powyżej zera. W nocy spadł śnieg i na piasku można było dostrzec białe ślady. Komisarz oczywiście nie przyjechał tu w celach rekreacyjnych – wezwały go raczej obowiązki służbowe. Jak przykre, przekonał się, kiedy stanął nad ciałem kilkunastoletniej dziewczyny. Zrobiło mu się zimno, więc podniósł kołnierz kurtki i zapiął suwak.
Continue reading