Monthly Archives: March 2014

WTS, czyli odcięte kupony sprzedam

jigip

Dawno temu, kiedy świeżo rozpoczynałem swoja przygodę z fantastyką i gdy dopiero stygł odłożony na półkę „Władca Pierścieni”, trafiłem dosyć przypadkowo na „Sługę Bożego”, wtedy samodzielny zbiór opowiadań w mocno obrazoburczym stylu. Książka na tyle przypadła mi do gustu, że od wielu lat kupuję kolejne części tzw. „Cyklu Inkwizytorskiego” bez zastanowienia. Od pewnego czasu jednak mam nieodparte wrażenie, że formuła w przyjętej obecnie formie, została już wyczerpana. Kolejnym opowiadaniom daleko do tych pierwszych, świeżych i bluźnierczych. Nowa odsłona historii Mordimera Madderdina, okraszona podtytułem „Głód i pragnienie” to klasyczny przykład fillera.

Continue reading

Wszystkie kobiety Ulrika

pd

Gdy na wolność wychodzą mordercy, nierzadko towarzyszy temu medialna histeria. Wizja powrotu skazanego do niegdyś zamieszkiwanych stron jest zwykle dość jednoznaczna. Fachowcy są sceptyczni co do jego przemiany, gazety ostrzegają przed kolejnymi ofiarami, a żądni zemsty mieszkańcy zbroją się po zęby. Sprzedawanie tragedii przychodzi dość łatwo. Jeżeli oczekujecie innej wersji wydarzeń, „Pewien dżentelmen” ma Wam wiele do zaoferowania.

Continue reading

Czekając na przekład: The Years of the Voiceless

yv

Początek lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku, krótko po zakończeniu indonezyjsko-holenderskiej wojny o niepodległość. Sumarni, uboga jawajska analfabetka, marzy o własnym staniku. W tym celu, na przekór matce i niezmiennemu od dziesiątek lat sztywnemu podziałowi ról w indonezyjskim społeczeństwie, zatrudnia się na lokalnym bazarze jako tragarka.

Continue reading

Jak przeżyć drugą młodość i nie zwariować

lv

Reżyserem „Last Vegas” jest John Turteltaub („Skarb Narodów”, „Ja cię kocham, a ty śpisz”, „Reagge na Lodzie”). Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to jedna z wielu hollywoodzkich, pustych komedyjek, których zadaniem jest zapełnienie nam nadmiaru wolnego czasu. Nic bardziej mylnego.

Continue reading

Oswoić obcego

ma

„ Matterhorn” jest to holenderskie dzieło, z 2013 roku, reżysera i producenta,  Diederika Ebbinge, za które twórca otrzymał nominację do nagrody Konkurs Debiutów Reżyserskich. Artysta działa również jako aktor i scenarzysta.

Continue reading

Narysuj mi modę

1

W roku 1892 kiedy to światło dzienne ujrzało pierwsze wydanie najważniejszego modowego pisma dla pań – Vogue – reprodukowanie fotografii nie było możliwe w takim rozumieniu, które pozwalałoby na jej powszechny użytek w prasie. Nie było możliwym błyskawiczne sięgnięcie po lustrzankę, czy smartfona i uwiecznienie piękna modelki oraz kreacji, którą prezentowała, aby następnie zrzucić zdjęcie na laptopa, dopieścić to dzieło w programie graficznym, dać do druku i gotowe. Jak zatem ci biedni ludzie radzili sobie w tworzeniu Vogue’a i pism pokrewnych bez tych szybkich technologii?

Continue reading

Postapokaliptyczny świat oczami małej dziewczynki

be

Filmy, które tworzone są przez mało (albo w ogóle) znanych ludzi lub debiutantów, często są szufladkowane. Czasem zdarzają się produkcje naprawdę dobre, ale i tak zostają pominięte. Nikt o nich nie mówi, nikt ich nie nagradza, mało kto je ogląda. Na szczęście nie zawsze tak jest. Doskonałym przykładem są „Bestie z południowych krain” Benha Zeittlina.

Continue reading

Mięsne śledztwo

zz

Namaszczony przez samego noblistę Johna Maxwella Coetzee, Jonathan Safran Foer, znany i nagradzany amerykański pisarz, autor głośnych powieści „Wszystko jest iluminacją” i „Strasznie głośno, niesamowicie blisko” postanowił przyjrzeć się bliżej funkcjonowaniu farm przemysłowych, z których pochodzi większość (a konkretnie ponad 99%) mięsa trafiającego na talerze przeciętnych Amerykanów.

Continue reading

Witamy w domu!

brs

Z wielkim entuzjazmem przeczytałem zapowiedź najnowszej płyty brytyjskiego zespołu Blood Red Shoes. Duet z niezwykłym charakterem, który często dość często gości w moim WinAmpie. Ich muzyka wypadała oryginalnie na tle popularnych obecnie duetów takich jak White Stripes czy Black Keys. Po usłyszeniu piosenki promującej album – „An Animal” byłem pewny – warto czekać na tę płytę!

Continue reading

„Wsiąść do pociągu” byle jakiego?

wdp

Kto z nas nie czytał tuwimowskiej „Lokomotywy”? Kto z nas nie nucił „Jedzie pociąg z daleka”? Wreszcie kto w dzieciństwie nie bawił się kolejką? Choć PKP robi wszystko, aby obrzydzić nam podróże pociągami, musimy wspólnie przyznać, że to jeden ze środków transportu darzonych szczególnym sentymentem. Magia stalowych kolosów jest wielka. Czy oprócz wierszy i piosenek jest także materiałem na grę planszową?
Continue reading

Zbrodnia i kulinaria

de

W mieszkaniu nieopodal Palazzo del Cammello znalezione zostają zwłoki brutalnie zamordowanej starszej kobiety. Wstrząsającego odkrycia dokonuje Dottor Carlotti, od lat w każdy poniedziałek odwiedzający pacjentkę w jej prywatnym mieszkaniu przy weneckiej Calle Tintoretto. Cień podejrzenia od razu pada na rumuńską służącą – Florindę Ghiorghiu, która z plikiem banknotów w torebce, ginie pod kołami pociągu próbując uciec przed ścigającą ją policją.

  Continue reading