Monthly Archives: January 2014

Niech się mury pną do góry

ca

Carcassonne to niewielkie dziś miasto w południowej Francji. W historii zapisało się dzięki swoim potężnym murom, które początkowo chroniły miejscowych katarów (dość oryginalną sektę chrześcijańską), a później pozwalały na opieranie się Anglikom podczas wojny stuletniej. Fortyfikacje stoją do dziś i wystarczy tylko popatrzeć na zdjęcia, aby zrozumieć, że zdecydowana większość zysków miejskiego budżetu to dochody z turystyki. Niesamowite miejskie mury Carcassonne dały początek ciekawej grze o tym samym tytule.

Continue reading

„Papusza”: historia poetki wyklętej

p

„Albo będzie z niej wielka duma, albo wielki wstyd” – te słowa padają pod adresem tytułowej bohaterki w pierwszych scenach filmu i zdają się być doskonałym mottem jej życiorysu. „Papusza” to biograficzna opowieść o romskiej kobiecie, której samorodny poetycki talent stał się jednocześnie darem i przekleństwem, skazującym ją na alienację i wykluczenie.

Continue reading

Demony mateczki Rassiji

dl dw

Wszelkiej maści służby specjalne były zawsze wdzięcznym tematem dla literatury rozrywkowej. Wielu twórców sięgało zarówno do czasów zimnej wojny, jak i względnie współczesnych, fundując czytelnikom historie pełne napięcia, akcji i niezwykle interesujących teorii spiskowych. Adam Przechrzta postanowił swoje powieści osadzić w samym sercu komunistycznego Związku Radzieckiego targanego wojenną zawieruchą. Mamy więc II wojnę światową, GRU i NKWD a do tego odrobinę fantastyki. Wszystko to napisane w sposób, który nie pozwala oderwać się od lektury. „Demony Leningradu” i „Demony wojny” to jedne z najlepszych książek jakie miałem przyjemność czytać w ostatnim czasie.

  Continue reading

Indonezja

indo
Marcin Kończal, nasz indonezyjski wysłannik ;) przesyła nam trochę ciepła i temperatury. Zdjęcia jego autorstwa może choć trochę oderwą nas od szarej rzeczywistości za oknem i zachęcą do planowania wakacji ;) W końcu to jeszcze tylko 6 miesięcy!

Continue reading

Który wilk przeżyje

to

Rzeczywistość pozornie nie zawiera magii. Nie ma w niej czarownic, złych duchów czy wampirów.  Powszechnie jednak wiadomo, że pozory mylą. Wystarczy jedynie otworzyć swój umysł, by dostrzec to, co na pierwszy rzut oka niewidoczne. Losy trzech rodzajów nieludzkich istot – krwiopijców, odwiecznych magów i wilkołaków splatają się w wojnie światów. Walka z przeznaczeniem, na jakie skazuje wszechświat, dowiedzie, że każde stereotypy, nawet te spoza zwykłych realiów, można łamać. Wystarczy czasem tylko otworzyć serce… „The Originals” to  kolejna amerykańska produkcja opowiadająca w intrygujący, nawet drastyczny sposób o losach istot, które ludźmi są tylko z wyglądu.

Continue reading

“Znani i lubiani”: Tom Hanks

th

W kinach możemy jeszcze oglądać najnowszy film z Tomem Hanksem „ Kapitan Phillips”, którego reżyserem jest Paul Greengrass.  Warto przyjrzeć się bliżej artyście, który odtwarza tutaj główną rolę.

Continue reading

Porno w ramionach Bacha

n

Twórczość Larsa von Triera można polubić albo nie. Gorzej z jej zrozumieniem. Im bardziej zanurzamy się w istocie przekazu, tym bardziej toniemy w błędnych domysłach. Niełatwo oprzeć się wrażeniu, że w całym tym szaleństwie jest jednak metoda.

Continue reading

Nostalgia z telewizora

90

Od czasu do czasu nachodzi mnie pewna nostalgia. Dziwna to jednak nostalgia, ponieważ przefiltrowana przez pryzmat czegoś, co nie do końca kojarzy się z nostalgią. Czy raczej nie powinno się z nią kojarzyć, biorąc pod uwagę, że mamy donioślejsze wyprawy w świat dzieciństwa czy młodości, jak chociażby – albo raczej przede wszystkim – “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

Continue reading

Fenomen talent show, czyli do wiosny mamy spokój

a b

Programy telewizyjne typu talent show prezentują losy uczestników wybranych w specjalnych castingach, którzy przedstawiają szerokiej publiczności swoje wyjątkowe zdolności i podejmują walkę o jej uznanie i SMS-y. Może to być ostatnio popularne gotowanie, czy też od dawna pojawiający się w ramówkach taniec lub śpiew. Continue reading

“Hobbit” w 4 oczy

hobbit

„Hobbit czyli tam i z powrotem” to pierwsze dzieło jednego z największych twórców fantastyki. Po wielu latach i sukcesie „Władcy Pierścieni”, doczekało się ono należytej adaptacji filmowej. Dokładnie rok po premierze „Niezwykłej podróży”, czyli pierwszej części trylogii opartej na stosunkowo krótkiej powieści, na ekrany kin wchodzi „Pustkowie Smauga”. Podobnie jak swoja poprzedniczka, również ona błyskawicznie zyskuje uznanie, ale i wzbudza niemało kontrowersji. Dwójka naszych redaktorów – Dominik Marcinkowski i Ania Rożynek – postanowiła niezależnie od siebie wziąć na warsztat najnowszy obraz Petera Jacksona. Przekonajcie się, jak wygląda odbiór filmu z dwóch różnych perspektyw. Miłej lektury!

Continue reading

Kobieta Newtona

1

Helmut Newton to bez wątpienia jeden z najlepszych fotografów mody na świecie. Ceni się go za umiejętne ukazywanie kobiecego ciała w sposób zarówno bardzo erotyczny, jak i ze smakiem, a w dodatku ze sporą dozą humoru, czego często nie można orzec o innych artystach. Continue reading

Co z tym Nike?

c

Wprawdzie nagrodzone powieści to działka Marcina Kończala jednak dziś musi wystarczyć moja recenzja. Panie i Panowie – tegoroczna laureatka Nagrody Nike – Joanna Bator wraz ze swoją najnowszą książką „Ciemno, prawie noc” szturmuje polski rynek wydawniczy.

Continue reading

Wolność pod powiekami

Trochę to sad, a trochę ogród. Do dzisiaj najpiękniejszy widok pod powiekami zimowych nocy. Maj. Tak. To na pewno maj. Kwitną bzy- te białe i te fioletowe. Ich zapach odurza nawet we śnie. Continue reading