Monthly Archives: December 2013

TOP 2013 według redakcji

1

Podsumowania są już praktycznie tradycją towarzyszącą końcówce roku. Dzisiaj Sylwester, więc cóż innego pozostaje redakcji Omnisa, jak nie stworzenie własnej listy, z produkcjami, które naszym zdaniem są warte uwagi mijającego 2013 roku. Pokusiliśmy się o typy zrecenzowane na naszych łamach, jak i te, których nie omawialiśmy. Wierzymy, że staną się one inspiracją zarówno dla Was, by sięgnąć po nie, jak i dla nas, na przyszłe teksty.

Continue reading

Nieśmiertelny Lemmy?

1

Ponad 40 lat grania ostrej muzy z jajami i ciągle im mało! – w ten sposób można podsumować twórczość kultowego już zespołu Motörhead. Czy najnowsza płyta brytyjskiej legendy hałasu pt. „Aftershock” wprowadza jakieś zmiany? NIE!!! … i bardzo dobrze! Motörhead to Motörhead i taki powinien zostać. Panowie cały czas w najwyższej formie miażdżą słuchacza potężną dawką rock’n'rolla.

Continue reading

Hołd dla „bez powodu”

mo

Kino. A właściwie jego podmiot – filmy, są różne. Zdarzają się jednoznaczne, wieloznaczne, rozrywkowe – nie skłaniające do myślenia, filmy artystyczne, czyli takie, w których nie możemy zrozumieć o co chodziło reżyserowi. I wiele innych. Są też utwory kinematograficzne, będące przeciwieństwem tych „artystycznych”, mianowicie na siłę doszukujemy się w nich głębszego sensu, mimo iż twórcom o żaden sens nie chodziło. Takie właśnie odczucia mam w związku z „Morderczą Oponą”.

Continue reading

Obietnica nowego początku

aa

Są Święta, a wraz z nimi radość lub skrajne rozczarowanie. Na próżno jest doszukiwać się tutaj pośrednich emocji. „Nie ma tego złego” to film dla tych, którzy pod cieniutką warstwą szczęścia skrywają ogromne cierpienie i bagaż życiowych pomyłek. Tym cięższy, im więcej osób stara się pomóc, nie rozumiejąc istoty problemu.

Continue reading

Matczyna miłość ponad wszystko

dcm

„Don’t Cry Mommy” to debiutancki film południowokoreańskiego reżysera Yong-han Kim. Ten pełen emocji i dramatyzmu obraz jest opowieścią o matce i córce, które muszą zmierzyć się z olbrzymią tragedią.

Continue reading

Badminton, Podpalaczka i stara rura

fa

Nie każdemu dane jest wieść swobodny żywot zwykłego człowieka. Nie każdy może wstawać codziennie rano, będąc mniej lub bardziej pewnym dalszego przebiegu dnia. Nie każdy może być kowalem własnego losu. Można na przykład urodzić się gangsterem. W takim przypadku życie może każdego dnia wyglądać… inaczej.

Continue reading

Nowy początek

st

Twórcą filmu “Stażyści” jest reżyser  takich komedii  jak “Nowożeńcy”, “Noc w muzeum” czy “Noc w muzeum 2″ – Shawn Levy I. Autor oddaje nam do dyspozycji kolejne dzieło z inteligentnymi dialogami i zabawnymi akcjami.

Continue reading

Raper, poeta, palladyn…

bisz

Pełna moc głośnika. Ściany w całym bloku trzęsą się w rytm muzyki. Między mnóstwem dźwięków, nic a nic nie przypominających konkretnego instrumentu, jakiś pajac udaje że śpiewa. Co drugie słowo to przekleństwo, w dodatku mało wysublimowane. Wyzwiska są kierowane w stronę policji, tudzież innych organów sprawujących władzę. Wychwalanie bójek i wandalizmu! Ogólnie rzecz biorąc głupota, degeneracja i kompletny brak kultury.

Continue reading

Przeminęło z haszem ;)

bg

26 grudnia na ekrany polskich kin wchodzi film o osobliwym tytule „Babcia Gandzia”. Co tu dużo mówić – będą babcie, będą narkotyki, będzie dużo śmiechu. Czy wiekowa pani i „gandzia” to dobre połączenie?

Continue reading

Gra w zimną wojnę

zw

Gry planszowe nie mają łatwego życia. Dla 90% ludzkości kojarzą się one z jedynie z „Chińczykiem” i „Warcabami”; kolejne 9% uważa, że miłość do tego typu produkcji winna kończyć się wraz z ukończeniem 12 roku życia. Na szczęście rynek pełen jest znakomitych produkcji, które kładą kłam tym twierdzeniom. Jedną z nich jest „Twilight Struggle. Zimna wojna 1945-1989”.

Continue reading

Zapisane w pamięci

psy

Recenzowanie kina azjatyckiego w naszym kraju niesie za sobą swoisty bagaż ryzyka. Mimo że jest to świat, którym wielu z nas się po cichu fascynuje, opiniowanie go nie zawsze niesie ze sobą szerokie możliwości zrozumienia. Niezależnie od tego, chciałabym jednak zwrócić uwagę Czytelników na film wyreżyserowany przez Ho-young Kwana, mało znanego południowokoreańskiego reżysera, który do tej pory na swoim koncie uzbierał zaledwie trzy filmy.

Continue reading

Świat mafii konta silna kobieta

k

„Krew z krwi” to pierwszy polski serial gangsterski wyprodukowany przez Canal+, składający się z 8 odcinków. W roli głównej – Agata Kulesza. To fascynująca opowieść o kobiecie wciągniętej przez życiowe okoliczności w świat mafijnych interesów.

Continue reading

“Rozpadamy się i jest FANTASTYCZNIE!”

Trudno nie zauważyć, że najpopularniejszym wynalazkiem ostatnich czasów, który opanował świat z zawrotną prędkością, jest internet. Rzeczą nie do pomyślenia jest obecnie sytuacja, że można nie mieć do niego dostępu w domu lub w pracy. Ba, większość z nas ma go w zasięgu ręki niemal w każdej minucie życia. Continue reading

Niezwykły przypadek Sherlocka Holmesa

Sh

Co można zrobić w pociągu, w drodze z Cardiff do Londynu? Możliwości jest wiele. Spróbować wysuszyć różowy płaszcz? Zjeść rozczarowujące śniadanie? Poznać miłość swojego życia, tylko po to, żeby  pozbyć się jej numeru telefonu na najbliższej stacji? Można też, i to właśnie na to zdecydowali się panowie Mark Gatiss i Stephen Moffat, dojść do wniosku, że czas najwyższy nakręcić serial o Sherlocku Holmesie, na który zawsze czekaliśmy.

Continue reading

Gorączka złota

ru

„Im bliżej jesteś śmierci, tym więcej czujesz życia.” Gdyby to zdanie nie było prawdziwe, nigdy nie powstałby scenariusz do najnowszego filmu Rona Howarda „Rush”, scenariusz, który został tylko zaadaptowany na potrzeby ekranu, bo napisało go samo życie.

Continue reading

Za brutalna?

tr

Chwytając za pudełko gry Tomb Raider pierwsza myśl jaka wpełzła w zakamarki mojego umysłu było „pewnie przereklamowane”, jednak ponieważ nie należę do osób, które sugerują się tylko i wyłącznie opinią innych postanowiłam zagrać – i zakochałam się.

Continue reading

Głód prawdziwego życia

ter

Ostatnia nowela Agnieszki Drotkiewicz rozpoczyna się monologiem głównej bohaterki Karoliny Pogorskiej, która zwracając się do swojej dawnej przyjaciółki, przywołuje czasy, kiedy dzieliły razem mieszkanie, przypominając jej liczne katastrofalne wpadki towarzyskie z przeszłości, siebie zaś wskazując za godny naśladowania wzór Continue reading

Trochę porno, trochę wysoka kultura

t

Od ładnych paru lat na topie wśród światowych fotografów mody. Od kilku miesięcy na językach z powodu nowego teledysku Miley Cyrus. Kochany i nienawidzony. Podziwiany i do bólu krytykowany. Zawsze trzymający rękę na pulsie i niezwalniający tempa. Przed Wami Terry Richardson.
Continue reading

O sztuce wyboru

ok

Eustachy Rylski jest prozaikiem, dramaturgiem i scenarzystą, laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza, nominowanym również do Śląskiego Wawrzynu Literackiego, Angelusa i Nagrody Nike. W tym roku ukazała się jego piąta powieść pt. „Obok Julii”, nawiązująca do wcześniejszych utworów pisarza.

Continue reading

Makabreska prosto z serca

fot

W Teatrze Polskim w Poznaniu 07.12.2013 odbędzie się kolejna premiera, zrealizowana przez PiniA (Pracownia Inicjatyw Aktorskich). Osobliwy tytuł „Dr@cula. Vagina dentata” i forma w jakiej zrealizowany jest spektakl sprawiają, iż to zupełnie nowa propozycja w repertuarze.

Continue reading

Miłosna historia

d

,,Diana” to jeden z tych filmów, gdzie już na początku możemy przewidzieć jak się skończy. Ale tak naprawdę większość z nas lubi takie filmy. “Diana” (w roli głównej Naomi Watts) to historia miłosna, z nieciekawym zakończeniem i tu bynajmniej nie chodzi o wypadek.

Continue reading

Wszyscy jesteśmy gangsterami!

gta 5

Grand Theft Auto 5 to kolejna odsłona jednej z najbardziej rozpoznawalnych gier wszechczasów. To już piąta część serii, nie licząc odsłon bez cyferki w tytule, w której wcielimy się w gangsterów, a naszym chlebem powszednim będzie m.in. kradzież aut, walka z policją, czy “oczyszczanie” miasta z jeszcze gorszych typów od nas. Czy studio Rockstar podołało wielkiej presji i wydało grę generacji?

Continue reading

Poezja – publikacja w sieci czy na papierze?

ivb

W naszym kraju, w sferach kulturalnych, od dawna mówi się na temat sensu publikacji poezji w internecie. Sami zainteresowani podzielili się na dwa przeciwne obozy. Jedni uważają, że sukces osiągają jedynie ci, którzy wydali swoją twórczość na papierze. Drudzy, że w dobie szeroko rozwiniętej sieci, prawdziwy posłuch mają tylko osoby, które potrafią zdobyć zainteresowanie wśród wirtualnych czytelników. Jak jest naprawdę?

Continue reading

“Znani i lubiani” – Wojciech Smarzowski

ws
W styczniu 2014 roku wchodzi do kin nowy film Wojciecha Smarzowkiego  „Anioł”. Jest to ekranizacja powieści Jerzego Pilcha „ Pod mocnym aniołem”. Film opowiada historię alkoholika, który próbuje walczyć ze swoimi słabościami. Jest to kolejne dzieło wybitnego reżysera i scenarzysty, które podejmuje trudne i bardzo życiowe tematy. Smarzowski przeważnie w swoich filmach zmusza widza do zmierzenia się z niełatwymi sprawami, za co jest wielokrotnie doceniany i nagradzany.

Continue reading