Monthly Archives: November 2013

Śmiałym szczęście sprzyja, a świat do odważnych należy… czyli do Carrie

c

16-letnia Carrie Bradshaw (główna bohaterka serialu pt. “Pamiętniki Carrie”) to idealna córeczka tatusia, ułożona, z zasadami, ambitna, pomocna. Dokładne przeciwieństwo swojej młodszej o rok siostry Dorrit. Na dodatek odrywa się od spokojnego życia na przedmieściach Connecticut, dzięki stażowi w firmie prawniczej na Manhattanie, gdzie dawniej pracował jej ojciec. Życie tej młodej, odważnej blondynki o kręconych włosach wydaje się zmierzać w idealnym kierunku. Ma trójkę najlepszych przyjaciół: Walta, Mouse i Maggie, którzy są dla niej ogromnym wsparciem zwłaszcza w ostatnim roku, po śmierci matki.
Continue reading

Koncert, kino, czy koncert w kinie?

m
 

Radość, płacz, ekscytacja, szaleństwo… To wszystko możemy zobaczyć na przeciętnym filmiku z koncertu większej światowej gwiazdy. Wtedy myślisz „to głupie tak się ekscytować, no grają fajnie, ale ostatecznie to przecież też zwykli ludzie”. No tak, faktycznie. Zwykli ludzie, może tylko z ponadprzeciętnymi (a nawet nie zawsze) zdolnościami muzycznymi. Tak jest, dopóki nie wypróbuje się tego na własnej skórze.

Continue reading

Wojna bez happy endu

ob

Film w reżyserii Marcina Krzyształowicza pt. “Obława”, to kolejny polski dramat wojenny, podejmujący często trudną dla polskiego widza tematykę okupacji, w której to postawa polskich żołnierzy dalece odbiega od utopijnej wizji żołnierza-bohatera.

Continue reading

W drodze ku upadkowi

kc

Kino skandynawskie nigdy nie pieści się z widzem. Wręcz przeciwnie – wali między oczy. Nie tylko tematem i swobodą przekazu, ale także bezpośredniością. Możemy uciekać i udawać, że nic się nie stało, ale prędzej czy później musimy spojrzeć prawdzie w oczy. W „Kłopotliwym człowieku” odnajdujemy samych siebie. Obcych, skazanych na dyktaturę bezdusznego społeczeństwa. Teoretycznie wolnych i świadomych swoich praw, w praktyce zaś zdominowanych przez otoczenie, które sprawuje nad nami kontrolę.

Continue reading

Storm is comming

sb

Cykl o Wiedźminie to jedna z najjaśniejszych kart w historii polskiej fantastyki. Rozbudowany świat, wyjątkowo ciekawi bohaterowie, wciągająca fabuła i niespotykana nigdzie indziej ilość kultowych i niesamowicie śmiesznych tekstów sprawiają, że chętnie wracam do dzieła Sapkowskiego.  Sam autor raczej niechętnie podchodził do kwestii powrotu do Wiedźmina, więc tym bardziej dziwi dość nieoczekiwane pojawienie się nowej powieści w cyklu. Wyszedł zatem odgrzewany kotlet czy soczysty stek?

Continue reading

Rumuński mit

12

“12:08 na wschód od Bukaresztu” to produkcja z gatunku tych ambitniejszych, której budżet nie sięga setek milionów dolarów, skupia uwagę treścią nie efektami.

Continue reading

Krok od eksplozji… albo dwóch

gt

Dwa światy, dwa różne systemy wartości, konfrontacja dwóch całkowicie odmiennych osobowości, jedna misja – dorwać gangstera, by udowodnić, że jest się najlepszą z możliwych mundurowych kobiet. Wszystko po to, aby temperatura ciała wzrosła, a adrenalina znacznie podskoczyła.

Continue reading

Mgnienie oka Mistrza

me

Terry Pratchett to autor, którego z dumą wymieniam wśród swoich ulubionych. Jego styl i poczucie humoru, nie do pomylenia z niczym innym, od lat są dla mnie wielką inspiracją oraz źródłem najwyższej klasy rozrywki. „Mgnienie Ekranu” to zbiór wielu bardzo różnorodnych opowiadań z różnych okresów życia pisarza, które dają pełny wgląd w jego twórczość. Nie ma obecnie lepszego sposobu by kompleksowo poznać dorobek jego z największych twórców fantastyki.

Continue reading