Monthly Archives: October 2013

Przeciętność na salonach

a

Peanów na cześć najnowszego filmu Abdellatifa Kechiche można przeczytać wiele. Tematyka miłosna, w dodatku umieszczona w odpowiednim kontekście społecznym to bez wątpienia niezawodny sposób na wzbudzenie zainteresowania. Nic dziwnego, że „Życie Adeli” przebojem wdarło się na filmowe salony. Czy pod płaszczykiem zastosowanych przez twórców środków można jednak dostrzec naprawdę wyjątkowy obraz?

Continue reading

Niechciane istnienie

ist

Dzień szesnastych urodzin w Stanach to wyjątkowa data dla każdego obywatela. Nic więc dziwnego, że Lisa (Abigail Breslin) jak wszyscy jej rówieśnicy wyczekuje go z niecierpliwością. Co jednak, gdy wigilię tego specyficznego dnia obchodzi się… codziennie?

Continue reading

Jeszcze będzie „przepięknie”

j

W gąszczu produkcji filmowych z ostatnich kilku lat nietrudno natknąć się na próby rozliczenia przeszłości. Podczas gdy Andrzej „spoko, szkoły przyjdą” Wajda stawia kolejny pomnik ku czci bohatera narodowego, a zapiekli publicyści toczą spory na temat kontrowersyjnego „Pokłosia”, Niemcy rozdrapują rany sprzed ponad 50-ciu lat.

Continue reading

“Znani i lubiani” – Eugeniusz Bodo

7 października minęła 70. rocznica śmierci Eugeniusza Bodo, niekwestionowanej gwiazdy przedwojennego teatru i filmu, a także wykonawcy niezapomnianych, znanych do dziś przebojów, takich jak „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Ach śpij kochanie” (w duecie z Adolfem Dymszą), „Baby, ach te baby” oraz „Już taki jestem zimny drań”. Przy tej okazji warto przypomnieć sylwetkę wielkiego aktora, którego błyskotliwą karierę dramatycznie zakończyły wojenne losy.

eb

Eugeniusz Bodo, fotos do filmu „Człowiek o błękitnej duszy”

Continue reading

(Nie)zwykła gra

tlou

Chcąc napisać o tej grze zastanawiałem się od czego najlepiej zacząć. Doszedłem do wniosku, że lepiej, gdy przedstawię swoje wrażenia, które to podczas obcowania z grą były wręcz nieziemskie! Żaden inny tytuł, w który przyszło mi do tej pory grać, a gry towarzyszą mi od najmłodszych lat, nie wywarł na mnie tak ogromnego zachwytu, jak „The Last of Us”.

Continue reading

Odważ się żyć

j

Hipnotyzujące dźwięki, słowa o olbrzymiej mocy, młodzi zagubieni mężczyźni, którzy dochodzą do czegoś, co staje się sensem ich życia i nie tylko ich (jak się okazuje po czasie), lecz również młodego pokolenia. Historia oparta na dramatycznych faktach, która po dziś dzień żyje w sercach wielu Polaków, zachowana w pamięci jak wspomnienie, które ciężko wymazać, bo poruszyło ono tak dogłębnie.

Continue reading

„Gucza – pojedynek na trąbki”

gu

W dobie komercji, wielkich kasowych produkcji, coraz trudniej wyszukać te bardziej ambitne pozycje, niekoniecznie powstające przy nakładzie kilkudziesięciu milionów dolarów. Jedną z takich jest film wyreżyserowany przez Dusana Milića – „Gucza – pojedynek na trąbki”. Pochodzący z Serbii reżyser urodził sie w 1969 roku, swoją karierę rozpoczął jako asystent reżysera w roku 1988. Do tej pory nie ma zbyt okazałego filmowego dorobku,  posiada na koncie kilka pozycji, jego pierwsze autorskie dzieło – “Jagoda w supermarkecie” zostało ciepło przyjęte przez publiczność.

Continue reading

Ciemność jego domem

„Ciemność łapczywie dni jasne pożera
Ciemność żąda i wszędzie dociera
Ciemność słucha, patrzy i czeka
Ciemność dniem rządzi, z triumfem nie czeka
Czasem w milczeniu ciemność nadchodzi
Czasem w radosnych werbli powodzi”
Dean Koontz
“Księga Smutków Policzonych”

Continue reading

Sexy rock?!

am

Bardzo lubię zespoły, które nieustannie ewoluują i nie zatrzymują się w rozwoju. Do takich zespołów można zaliczyć brytyjski band Arctic Monkeys. Najnowsza płyta pt. AM jest przykładem dojrzałego i seksownego rock’n'rolla, przykuwającego uwagę swoim tajemniczym i mrocznym brzmieniem.

Continue reading