Monthly Archives: August 2013

Wakacje z horrorem: “Zjawy”

ap

Krótka notka na filmweb.pl i imdb.com nie zachęca do obejrzenia filmu. Ot zwykła powtórka z rozrywki, kolejny film o zakochanej parze, przeprowadzającej się do nowego domu. Również oceny na portalach internetowych nie nastawiają pozytywnie do filmu, o jakże nieambitnym tytule: „Zjawy”.

Continue reading

Krok w stronę przeszłości…

dp

Sezon ogórkowy w muzyce trwa w najlepsze. W związku z małą ilością nowych płyt wpadłem na pomysł, by zrecenzować prawdopodobnie najpopularniejszą płytę pierwszej połowy 2013 roku. Mowa tu o najnowszym krążku zespołu Daft Punk pt. „Random Access Memories”. Nowe wydawnictwo francuskiego duo zachwyca ciekawym konceptem, łatwością w odbiorze oraz niespodziewanym zwrotem w kierunku muzyki lat 70-tych.

Continue reading

Wakacje z horrorem: “Dark skies”

dark

Dark Skies to kolejny tytuł, który nie miał jeszcze swojej premiery nad Wisłą. W tym przypadku jednak to duże niedopatrzenie i szkoda, że tak udany obraz przeszedł bez jakiegokolwiek echa. Dziwi również fakt, że z całego zestawienia, to właśnie ten thriller science-fiction jest zdecydowanie najstraszniejszy.

Continue reading

Ekscentryczna pani Cameron

c

Jedną ze swoich najnowszych publikacji, krakowskie wydawnictwo Znak zafundowało wszystkim polskim fanom Virginii Woolf nie lada atrakcję. Do druku trafiła bowiem jedyna w dorobku artystki sztuka teatralna, oparta na życiu Julii Margaret Cameron, cenionej angielskiej fotografki, a prywatnie ciotecznej babki samej autorki.

Continue reading

“Musisz zapomnieć”

ob
Wspomnienia jak przez mgłę, dawne uczucia, które nie pozwalają dostosować się do obecnego życia. Stworzeni, by walczyć o coś, czego nie pojmują.

Continue reading

Niektórzy lubią poezję

2

Mimo dobrej znajomości arcyciekawej twórczości prozatorskiej Justyny Bargielskiej, dopiero niedawno, przy okazji spotkania z pisarką w czasie tegorocznego festiwalu Poznań Poetów, autorka świetnie przyjętych „Obsoletek” i wydanych niedawno „Małych lisów” zainteresowała mnie swoimi wierszami. „Dwa fiaty” surrealistyczny i buntowniczy tomik, to trzecia z kolei książka poetycka w dorobku Bargielskiej, która ukazała się w grudniu 2009 roku nakładem poznańskiego Wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury.

Continue reading

Chillout z duszą…

 

think

 

Czasami zupełnie przypadkiem można natrafić na wartościową muzykę. Na Cheta Fakera (właściwie Nickolasa Jamesa Murphy’ego) trafiłem klikając w jeden z wylosowanych linków na Youtube. Po usłyszeniu pierwszych dźwięków zdziwiłem się niesamowicie – dlaczego wcześniej nie znałem tego artysty!? Jedyna EPka pt. „Thinking In Textures” jest przykładem świeżej i niezależnej muzyki, której słucha się po prostu dobrze.

Continue reading

Transatlantyk: Panorama – “La Casa Muda”

casa

 

Mam pewien problem z tym filmem. Z jednej strony nie jest to produkcja tak beznadziejna jak niektóre amerykańskie produkcje, które przyszło mi ostatnio oglądać, z drugiej  - zupełnie nie straszy i nie ma w sobie nic interesującego. Fani gatunku będą raczej zawiedzeni.

Continue reading

Belgrad – nieznana stolica

Wiele mówi się o takich stolicach jak Paryż, Londyn, Berlin, Praga, czy Wiedeń. Niesłusznie często pomija się w swoich planach podróży kraje bałkańskie, takie jak np. Serbia. Zapraszam więc na krótką opowieść o tym mało znanym, ale nie mniej ciekawym mieście.

1

Continue reading

Transatlantyk: Kino klasy B – “Drakula kontra Frankenstein”

dra

Są takie filmy, które już samym tytułem mogą sprawić, że bracia Lumiere w grobach wywijają hołubce. Produkcje, które nigdy nie aspirowały nawet do miana kiepskiego. Obrazy, które przepłynęły niezmierzone tonie oraz wiry pospolitej beznadziejności i znalazły się na drugiej stronie akwenu marnej kinematografii. Filmy, którym patronuje literka B, choć z większym powodzeniem mogłaby ją zastąpić litera Z.

Continue reading

Wakacje z horrorem – “Eerie 13″

13

Lato sprzyja maratonom filmowym, więc musiało znaleźć to swoje odbicie w Omnisie.  W najbliższych kilku recenzjach przyjrzymy się wydanym niedawno tytułom. Pierwszym z nich jest “Eerie 13″, który nie miał jeszcze premiery w naszym kraju… i mieć nie powinien.

Continue reading

Pamięć jako schron przed unicestwieniem

a

Po przeszło dwóch dekadach milczenia Zyta Oryszyn, znakomita polska prozaiczka, znana głównie z publikacji w opozycyjnych wydawnictwach podziemnych, powraca z fenomenalną powieścią. „Ocalenie Atlantydy” to odważna próba zmierzenia się z problemem wykorzenienia i braku tożsamości wśród polskich przesiedleńców z Kresów Wschodnich.

Continue reading