Monthly Archives: June 2013

Czy Lucyna to dziewczyna?

lucyna

Choć mogłoby wydawać się to dziwne, jednym z głównych motywów polskiej komedii filmowej, która królowała w kinach przed II wojną światową, jest seksualność. Oczywiście występuje ona również w innych gatunkach filmowych z lat trzydziestych, ale to w komedii, która mogła ukryć ją w kostiumie błahej rozrywki, jest najpełniej wyrażona.

Więcej w numerze dostępnym tutaj

Artykuł autorstwa Kamila Stodolnego.

Rujnowanie dzieciństwa

maja

Wiele osób słyszało o “Kapitanie Jastrzębiu” (Tsubasa) , “Czarodziejce z księżyca” czy “Dragonballu”, o “Pokemonach” nie wspominając. To element naszego dzieciństwa, który swoją jakością wyraźnie odbił się na wszystkich, którzy poddali się jego urokowi. Co do anime warto wiedzieć, że słynna, poczciwa Pszczółka Maja to też anime.

Więcej w numerze dostępnym tutaj

Wywiad przeprowadziła Anna Wojtkowiak.

Między Frankensteinem a sztuczną inteligencją

franken

Kim jest Frankenstein? Od tego pytania chciałbym zacząć mój artykuł. Dlaczego? Ponieważ to jest kluczowe pytanie. Z prostego powodu: tak naprawdę ludzie nie wiedzą, kim jest Frankenstein. „To ptak! To samolot!…Nie, to Superman!” – krzyczeli ludzie w czołówce starego animowanego serialu o Człowieku ze Stali (nie mylić z Człowiekiem z żelaza). „To potwór!” – wykrzyczeliby odpowiedź na pytanie, kim jest Frankenstein. Błąd. Ludzie nie wiedzą, kim jest Frankenstein, ponieważ dla wielu z nich nie jest właśnie kimś, ale czymś. Potworem.

Więcej w numerze dostępnym tutaj

Artykuł autorstwa Kamila Stodolnego.

Kiedy zacząłem interesować się muzyką?

wodniczak

Przez głośnik puszczane były komunikaty o zamykaniu wody lub wyłączaniu prądu na tej, czy innej każdego dnia ulicy, a poza tym kukułeczka kuka i hej, wio, wiśta kary, furman, radosne piosenki młodzieży wystylizowanej na folklor “Mazowsza” lub “Śląska”. Dominowały kapele Dzierżanowskiego czy Namysłowskiego (nie, nie Zbigniewa).

Continue reading

O kinie klasy B słów kilka

B

Czy kino klasy B jest „be”? Dla każdego, kto widział choć jeden film tego typu odpowiedź wydaje się prosta: tak, jest. Jednak wbrew pozorom sprawa nie jest taka łatwa. Dzisiaj kino klasy B jest synonimem kiczu i tandety. Po części nie można się temu dziwić, lecz mimo wszystko jest to trochę błędne rozumowanie.

Więcej w numerze dostępnym tutaj

Artykuł autorstwa Kamila Stodolnego.

Tarta czy… tarta?

french

Bycie studentem ma swoje uroki, ale jednym z niewątpliwych minusów bywa zdobywanie pożywienia. Jeśli jesteście znudzeni setną wizytą w KFC, McDonaldzie i budce z kebabem, w ramach odmiany mogę polecić odwiedzenie Francuskiego Łącznika.

Continue reading

Deszczowy House?

house

Czy aktor powinien zajmować się paroma rzeczami na raz? Śpiewać, grać, tańczyć, gotować na ekranie i być specjalistą od życia? Stanowczo nie! Patrząc na nasze podwórko wielu nie wychodzi to na dobre. Jednak są prawdziwi artyści, którzy swoje talenty ujawniają nie w jednej, a w kilku dziedzinach szeroko pojętej sztuki. A co najciekawsze – robią to na poziomie i nikt nie zarzuci im odstawiania fuszerki.

Continue reading

Docenieni przez Muse

dead

W napchanej zespołami branży muzycznej ciężko znaleźć naprawdę ciekawe i świeże zespoły. Przebicie się do tzw. mainstreamu jest nie lada sztuką dla młodych, nieznanych nikomu grup. Kalifornijski zespół Dead Sara to utalentowana grupa młodych muzyków, która przebojem wspina się na coraz wyższy szczebel w muzycznym świecie.

Continue reading

„Kwiat pustyni”

kwiat

Historia światowej sławy modelki, Waris Dirie, która uciekając z ojczystej Somalii, zmaga się z przeciwnościami losu, by zupełnie przypadkiem zacząć nowe, lepsze życie. Film porusza bardzo ważną kwestię – okrucieństwa oraz zacofania w krajach trzeciego świata. Film Sherry Horman jest adaptacją książki napisanej przez Dirie w 1998r. pt. „Kwiat pustyni”, w której opisuje ona swoją historię. Powieść spotkała się z dużym uznaniem i obiegła świat,wysławiając autorkę.

Continue reading

Piekar-nik

szub

Jacek Piekara znany jest czytelnikom fantastyki głównie z cyklu o inkwizytorze, który odniósł niemały sukces na polskiej scenie. Autor jednak nie ogranicza się jedynie do przygód Mordimera Madderdina i co pewien czas raczeni jesteśmy innymi powieściami i opowiadaniami. Tak właśnie jest w przypadku „Szubienicznika”, którzy przenosi nas do rzeczywistości XVII wiecznej Polski szlacheckiej.

Continue reading

Fantastyczny Czarnobyl

olow

Czarnobyl fascynował i fascynować będzie. Jedna z największych, a na pewno najsłynniejsza, katastrofa nuklearna w dziejach ludzkości dała początek dziesiątkom mitów i legend. Jednym z najlepszych przykładów ich twórczego wykorzystania jest seria gier komputerowych S.T.A.L.K.E.R. W niezwykle klimatyczny świat czarnobylskiej Zony przenosi nas tym razem pierwszy polski pisarz, który zdecydował się osadzić akcję swojej książki w ponurej rzeczywistości znanej z komputerowych monitorów. I niech mnie Zona pochłonie, udaje mu się to znakomicie.

Continue reading

Autoportret Eumenidy

janion

Pierwsza część rozmowy Kazimiery Szczuki z kultową polską historyczką literatury i wychowawczynią kilku pokoleń studentów Marią Janion, to unikatowy obraz dzieciństwa i dorastania w obliczu wojennej zawieruchy, a także historia niemal niespotykanego dzisiaj poświęcenia całego życia, działalności naukowej i pedagogicznej.

Continue reading