Monthly Archives: April 2013

Podróż w peerelowskie nieznane

Obecnie, stan wiedzy przeciętnego przedstawiciela pokolenia współczesnych dwudziestolatków na temat powojennych losów państwa polskiego nie należy do najbardziej imponujących. Szkolne lekcje historii z reguły nie wybiegają poza II wojnę światową, a i przyznać trzeba, że sami młodzi niechętnie nadrabiają historyczne zaległości na własną rękę.

Continue reading

Pierwszy mężczyzna, który zawrócił mi w głowie

Powszechnie panuje przekonanie, że to mężczyźni byli i są twórcami najwybitniejszych dzieł w historii literatury powszechnej. I choć niewątpliwie jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy, to przyznać muszę, że twórczość kobiet była mi przez ostatnich kilkanaście lat o wiele bliższa.

Continue reading

E jak Eels

eels

Nieustannie poszukuję nowej muzyki. Znajduję zarówno nowe albumy zespołów istniejących już jakiś czas, jak i kompletnych świeżaków. W tym numerze postanowiłem zrecenzować nową płytę mało znanego zespołu Eels. Krążek Wonderful, Glorious był moim pierwszym spotkaniem z tym niezależnym zespołem.

Continue reading

Tam i… tam dalej?

hobbit

Hobbit jest pierwszym dziełem Tolkiena, które przyniosło mu światową sławę. Jego akcja rozgrywa się kilkadziesiąt lat przed historią opowiedzianą we Władcy Pierścieni i wyraźnie się od niego różni. Mimo, że sam film jest wysokiej jakości dziełem, które dostarcza sporo rozrywki, jego twórcy zapomnieli o odmiennym charakterze książek wielkiego mistrza fantastyki. Jak więc wypada ta adaptacja filmowa?

Continue reading

5 rzeczy o Peru

peru

Za oknem jeszcze szaro i nieprzyjemnie, a więc jako odmianę warto oddać się marzeniom i snuciu planów na nadchodzące wakacje. Jeśli macie ochotę na przygodę, można z pewnością polecić wyjazd do Peru.

Continue reading

Krakowska petarda!

Rusty

Od pewnego czasu, śledząc polski rynek muzyczny, udaje mi się znaleźć naprawdę ciekawe zespoły. Moim zdaniem do grup takich można zaliczyć Rusty Cage. Przy okazji wydania drugiego krążka pt. “Drugs For Your Broken Heart” krakowscy muzycy po raz kolejny pokazali, że znajdują się w gronie ambitnych, polskich zespołów.

Continue reading

Sprzęgło, jedynka, gaz!

Clutch

Rynek muzyczny czasami naprawdę mnie zadziwia. Bardzo często zdarza mi się natrafić na ciekawe i oryginalne zespoły, które jednak niewspółmiernie do swojego talentu, znane są dość małemu gronu. Do zespołów tych można zaliczyć amerykański Clutch (ang. sprzęgło), pochodzący z Germantown w Maryland. Nowy, dziesiąty album Earth Rocker po raz kolejny potwierdza moc i niecodzienność.

Continue reading

Magik bez magii

Oz

Podobno dobre filmy to takie, których nie znajdziemy miesiąc po premierze na DVD, dołączonych do prasy kobiecej. Jak będzie z tym filmem? Przed Wami „Oz Wielki i Potężny”.

Continue reading

Zdechł ci kot, ale jeszcze go zatrzymaj

Daję

To nasza ostatnia szansa, inaczej koniec z nami! Chyba nie ma osoby, która słysząc takie słowa, nie załamałaby się. Jednak, jak to w filmach, reakcja może wyglądać zupełnie inaczej. Rozstanie nie musi być jednoznaczne z nieszczęściem, wręcz przeciwnie, może być zapowiedzią czegoś o wiele lepszego, niż dotychczas.

Continue reading

Nudna codzienność?

Munro

Alice Munro, współczesna mistrzyni krótkiej formy literackiej i laureatka Międzynarodowej Nagrody Bookera za rok 2009, powraca na polski rynek wydawniczy już z szóstym utworem w przeciągu zaledwie kilku lat.

Continue reading

Geografia ekstremalna

Ze zdziwieniem przyjmuję fakt, że na najlepsze pozycje literatury fantastycznej trafiam przypadkiem. Wiele z moich ulubionych tytułów trafiło do mnie w wyniku dość nietypowych splotów okoliczności. Taka sytuacja miała miejsce również w przypadku najnowszej książki Tomasza Kołodziejczaka pt. „Czerwona Mgła”.

Continue reading

Murakami osobliwy

Haruki Murakami to obecnie jeden z najpoczytniejszych pisarzy, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Jego utwory sprzedają się każdorazowo w przeszło kilku milionach egzemplarzy, a sam Japończyk rokrocznie wymieniany jest wśród głównych faworytów do literackiej nagrody Nobla.

Continue reading